




Accessories & Add-Ons






This silky smooth stone grey sink is suited for undermount installation, meaning you won’t have to disrupt the flow of your benchtop.
Made in Germany, but with Australians in mind, the crisp lines of this sink will add subtle sophistication to any kitchen.

Dirt-repellent effect
The 80% natural quartz in this Abey SCHOCK sink renders it dirt-repellent, meaning dirt, food debris, and other materials won’t stick to the surface easily.

Odour-free
The chemical make-up of SCHOCK sinks makes them naturally anti-bacterial, meaning they’re food-safe, they won’t smell, and dirt will slink away with ease.

Heat-resistant to 180°C
Thanks to the 80% quartz in Abey SCHOCK sinks, you can expect heat resistance up to 180°C, which means you won’t have to worry about marking or staining when setting down hot pots or pans.

Stain-resistant
Thanks to the extremely hydrophobic nature of SCHOCK sinks, dirt and bacteria will have a tough time sticking to the surface of this sink, which means you’ll never have to worry about staining.
Specifications & Manuals
| Model Number | N200US |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 442 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 387 (W) x 380 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Other |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Stone |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 810 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654073503 |
Compare to similar items
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen Brisbane Double Bowl Sink NQ180TH
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Signus 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer D200S
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150BZ
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Magma N200B
| Material | NANOGRANITE |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Double Bowl Sink - Stainless Steel FRA400D
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

