Lago The ultra-modern Lago range offers minimal-radius bowls which will enhance your kitchen and integrate with other modern stainless steel kitchen appliances. The Lago sinks are complimented by a range of tailored, functional, attractive accessories with all incorporating the R25 radii theme.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG180 |
|---|---|
| Material | .9mm Thick Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654068240 |
Compare to similar items
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Sink LG180
$981
| Material | .9mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Piazza Plus Large Bowl Sink PZQ565
$1,812
| Material | 1.2mm Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Black Pearl STQ450DRB
$2,830
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Black Pearl STQ450SRB
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Double Sqaure Bowl Sink Black Pearl CR340DB
$1,996
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450SLCO
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

