









Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | STQ450SRCO |
|---|---|
| Depth (mm) | 452 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Fibre Rock Covers (SCA-STQ450S), Lugano Concertina Artisan Copper(CNA-3-842CO), Lugano Drainer Grid Artisan Copper (DGQ454CO) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Copper |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
| Finish Colour Description | Artisan Copper |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 Years on Material, 7 Years on Finish |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127336 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Artisan Copper STQ450SRCO
$2,074
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340CO
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Piazza Large Single Bowl Eureka Gold CR720G
$1,650
| Material | Artisan Copper Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey The Yarra 6 Single Bowl Bar Sink PR6
$262
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Single Bowl Undermount Sink LG100U
$495
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA130
$836
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450SLB
$2,074
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
$1,403
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

