


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | CR340DG |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304. |
| Weight (kg) | 12.57 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 758 mm |
| Accessories included | Drain Tray & Drain Grid |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Gold |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sinks |
| EAN | 9314654114213 |
Compare to similar items
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Gold CR340DG
| Material | Stainless steel SUS304. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl & Double Drainer Sink - Artisan Copper STQ360DDCO
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Double Drainer |
Abey Schock Formhaus Aplina Double Bowl Sink FD-200W
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono 1 and 1/3 Bowl Magma MD-175B
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

