


Accessories & Add-Ons






Complementing the durability of the sink are the dual bowls - 26 litre and 16 litre - which provide plenty of space for soaking, rinsing, and even chilling drinks. With an elegant and functional design, the alpina-white Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Sink will be a superb addition to your kitchen.
Specifications & Manuals
| Model Number | TD200W |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 377 (W) x 429 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Can be installed left or right configuration and Taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Alpina |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 354 mm |
| Small Bowl Size | 296 (W) x 354 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654090425 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Magma N200B
| Material | NANOGRANITE |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Double Sink with Drainer Tray NL200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Eureka Gold STQ450DRG
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Euronox 1 and 1/2 Bowl Left Hand Drainer Sink EUA180R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
13 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
