




Accessories & Add-Ons






Built from high quality 1mm-thick 304-grade stainless steel provides this sink with the durability to withstand daily use. Separating each bowl is a modern 3mm bridge. Complementing the sophisticated style of stainless steel are the sleek, modern lines and designer waste. The minimal radius bowl corners mean you can clean with ease and not worry about the formation of dirt traps.
Specifications & Manuals
| Model Number | LUA221 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 768 mm |
| Accessories included | 1 x DTA16 Drainer Tray, |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 225 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654102050 |
Compare to similar items
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Puro D200PL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Alfresco Double Bowl Sink - Stainless Steel FRA400D
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UB
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UW
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

