





Accessories & Add-Ons





This spacious 1 and 1/2 bowl fireclay sink is manufactured from Fireclay and finished with a porcelain glaze. Incredibly easy to clean with rounded edges for optimum hygiene, this sink is also resistant to extreme temperatures.
Specifications & Manuals
| Model Number | HENRI-3W |
|---|---|
| Material | Fireclay |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 997 mm |
| Length (mm) | 997 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 575 (W) x 390 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Butler |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | French Style |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 300 (W) x 390 (D) x 220 (H) |
| EAN | 9314654070458 |
Compare to similar items
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Stainless Steel CR340D
| Material | 1mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 355 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
