





Accessories & Add-Ons








The croma-grey Schock Typos features a single 22 litre bowl, providing plenty of room for food prep and cleaning, while the drainer has ample room for drying dishes or thawing frozen items.
Specifications & Manuals
| Model Number | TD100CR |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 329 (W) x 429 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Can be installed Left or Right Configuration, Taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Manufactured from Cristalite Plus |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654093570 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Euronox Single Bowl Left Hand Drainer Sink EUA100R
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Puro D100PL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Alpina TD100WL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Roca NE100SRC
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

