


Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 360 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 360 mm |
| Bowl Size | 320 (W) x 320 (D) x 160 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9314654094027 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
$508
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
$1,540
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
$1,485
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLS
$1,525
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,612
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450SLB
$2,087
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
$778
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Small Single Bowl Day KN-100D
$1,248
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Alpina Single Bowl Sink FD-100LW
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

