


Accessories & Add-Ons





Featuring a minimalist design, this alpina-white Schock Quadro will seamlessly integrate into both kitchens and bar areas, while the 17 litre capacity provides ample room for cleaning, food preparation, and drink chilling.
Specifications & Manuals
| Model Number | QN-100SW |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Accessories included | 1 x designer plug & waste included. |
| Bowl Size | 390 (W) x 370 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Alpina |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654094478 |
Compare to similar items
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA1200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1125 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink Black Pearl CR340B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SC
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Left Hand Drainer Sink EN100R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N120P
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 490 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Croma VN-100XSCR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
