

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
The NuQueen collection provides both luxury and practicality with deep, luxurious, semi-satin finish, 0.9mm 18/10 stainless steel bowls with rear designer wastes to save space. Low profile space saving design maximises bench space yet provides flexibility at wash up time.
This package includes the NuQueen Q180 Sink with Square Neck Kitchen Mixer.
This package includes the NuQueen Q180 Sink with Square Neck Kitchen Mixer.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NQ180T11 |
|---|---|
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 446 mm |
| Length (mm) | 681 mm |
| Accessories included | Drain Tray ADT1, KTA011-BN square neck tap, 6020, ICC12, UMD8, WKEX. |
| Bowl Size | Large bowl: 356mm x 406mm x 200mm deep. Smaller bowl: 255mm x 406mm x 180mm deep. |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | - |
|---|---|
| Warranty Note | Stainless Steel Sinks have a 25 year warranty. Tapware warranty: 15 years Cartridge / 5 years Product or Parts / 1 year Labour. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 180 mm |
| Small Bowl Size | 255 x 406 x 180 |
| EAN | 9314654123987 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Nu Queen 180 Sink & Tap Pack with Square Neck Kitchen Mixer Tap NQ180T11
$878
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TB
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
$1,066
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
$1,293
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
$1,576
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T12
$1,228
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
