





Accessories & Add-Ons

Gareth Ashton Lucia Sidelever Mixer Tap 3K2-B

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
This Sink & Tap pack from Abey combines the Schock Formhaus Single Bowl Sink with Armando Vicario ISA Kitchen Mixer Tap. Both in Onyx, this pair will make a stylish addition to your kitchen. The pack includes two Abey sink accessories: a Sliding Bamboo Cutting Board (SLCB) and a Stainless Steel Dish Rack (DR006).
The Schock Formhaus sink is made from Cristalite. It has a slightly rough, stoney surface finish and boasts a tough and easy-to-clean finish. The on-trend material not only looks great.
The Armando Vicario Isa Kitchen Mixer eloquently expresses simplicity and elegance. Designed and manufactured in Italy, this classic design is intuitive to use. The lever is smooth and easy to operate, making cooking and cleaning a breeze. Clean lines complement any kitchen decor and the stacked chrome and onyx finish adds a unique detail to complete the look.
The Schock Formhaus sink is made from Cristalite. It has a slightly rough, stoney surface finish and boasts a tough and easy-to-clean finish. The on-trend material not only looks great.
The Armando Vicario Isa Kitchen Mixer eloquently expresses simplicity and elegance. Designed and manufactured in Italy, this classic design is intuitive to use. The lever is smooth and easy to operate, making cooking and cleaning a breeze. Clean lines complement any kitchen decor and the stacked chrome and onyx finish adds a unique detail to complete the look.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD100LBT |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Accessories included | Armando Vicario ISA Kitchen Mixer Tap (400456B), Sliding Bamboo Cutting board (SLCB), Stainless steel dish rack (DR006). |
| Bowl Size | (W)480 x (H)190 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink Onyx (black), Tap Chrome and Onyx. |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Sink 25 Years, Tap 1 Year and 15 years replacement Cartridge. |
Cut Out
| Cut Out Note | Min Cabinet Size 600mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T32657 (V) |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Top Mount | |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654117979 |
Compare to similar items
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,174
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
$1,750
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360DA
$1,065.02
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$984
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
