This Sink & Tap pack from Abey combines the Schock Formhaus Double Bowl Sink with Armando Vicario ISA Kitchen Mixer Tap. Both in Alpina, this pair will make a stylish addition to your kitchen. The pack includes two Abey sink accessories: a Sliding Bamboo Cutting Board (SLCB) and a Stainless Steel Dish Rack (DR006).
The Schock Formhaus sink is made from Cristalite. It has a slightly rough, stoney surface finish and boasts a tough and easy-to-clean finish. The on-trend material not only looks great.
The Armando Vicario Isa Kitchen Mixer eloquently expresses simplicity and elegance. Designed and manufactured in Italy, this classic design is intuitive to use. The lever is smooth and easy to operate, making cooking and cleaning a breeze. Clean lines complement any kitchen decor and the stacked chrome and Alpina finish adds a unique detail to complete the look.
The Schock Formhaus sink is made from Cristalite. It has a slightly rough, stoney surface finish and boasts a tough and easy-to-clean finish. The on-trend material not only looks great.
The Armando Vicario Isa Kitchen Mixer eloquently expresses simplicity and elegance. Designed and manufactured in Italy, this classic design is intuitive to use. The lever is smooth and easy to operate, making cooking and cleaning a breeze. Clean lines complement any kitchen decor and the stacked chrome and Alpina finish adds a unique detail to complete the look.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD200LWT |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Accessories included | Armando Vicario ISA Kitchen Mixer Tap (400456A), Sliding Bamboo Cutting board (SLCB), Stainless steel dish rack (DR006). |
| Bowl Size | (W)350 x (H)190 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink Alpina (white), Tap Chrome and Alpina. |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Sink 25 Years, Tap 1 Year and 15 years replacement Cartridge. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T32657 (V) |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Top Mount | |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654118006 |
Compare to similar items
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
$1,576
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,122
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - White TN200T2W
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,454
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,269
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T13
$1,116
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$2,039
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$2,125
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

