






Accessories & Add-Ons







Use the included drainer tray to turn your double bowl sink into a single bowl with drainer, or use the drainer basket for better grouping of your dishes and utensils. With a large cutting board that’s made to slot into your bowl, you’ll be able to breeze through meal prep.
For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
Specifications & Manuals
| Model Number | LUA200PK |
|---|---|
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 723 mm |
| Length (mm) | 723 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Stainless steel dish rack, bamboo cutting board stainless steel drain tray. Inset and Undermount clips supplied |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | 2 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654075668 |
Compare to similar items
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200PK
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
5 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

