



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $452.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
This Abey pack features the Chambord Clotaire single bowl sink plus the PALAIS kitchen mixer tap.
The French-style Chambord Clotaire sink is manufactured from fireclay with a porcelain glaze for high durability and a classic aesthetic. The build also makes it insensitive to temperature and offers a high standard of hygiene.
Complementing the sink is the Italian designed and manufactured PALAIS kitchen mixer, beautifully finished in chrome and full of charm. The functional side lever mixer allows for effortless, accurate control over your water flow.
The French-style Chambord Clotaire sink is manufactured from fireclay with a porcelain glaze for high durability and a classic aesthetic. The build also makes it insensitive to temperature and offers a high standard of hygiene.
Complementing the sink is the Italian designed and manufactured PALAIS kitchen mixer, beautifully finished in chrome and full of charm. The functional side lever mixer allows for effortless, accurate control over your water flow.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CLOTAIRE-1WT |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Length (mm) | 595 mm |
| Bowl Size | 550 (W) x 420 (D) x 170 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
Other Features
| Features | Sink ● French style ● Manufactured from fireclay with a porcelain glaze ● Insensitive to temperature ● Perfectly hygienic Tap ● Italian designed and manufactured ● Beautiful finish ● Functional side lever mixer ● WELS: 4 Star Flow rate, 7.5L/min |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654108595 |
Compare to similar items
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,810
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$1,913
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
$1,869
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$2,039
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,216
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

