




Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $464.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD200BT2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Tap Swivel | 130 ° |
| Finish Colour Description | Onyx sink. Chrome and onyx tap. |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Sink - 25 years. Tap - 15 years Cartridge, 5 years Product or Parts, 2 years Labour, 5 years on finishes. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37948 (V) |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654125226 |
Compare to similar items
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TB
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink Pack MOA420DTPK
$1,939
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,809
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200T
$1,420
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$984
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,061
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

