


Accessories & Add-Ons








This spacious single bowl fireclay sink is manufactured from Fireclay and finished with a porcelain glaze. Incredibly easy to clean with rounded edges for optimum hygiene, this sink is also resistant to extreme temperatures.
Specifications & Manuals
| Model Number | HENRI-1W |
|---|---|
| Material | Fireclay |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Length (mm) | 595 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 514 (W) x 390 (D) x 220 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Butler |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Manufactured from Fireclay with porcelain glaze |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654070472 |
Compare to similar items
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SC
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA100
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Black Pearl BS2B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmountl Sink with Right Hand Drainer Magma D100BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

