



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
This Abey pack features the Chambord Clotaire double bowl sink plus the Provincial kitchen mixer tap.
The French-style Chambord Clotaire sink is manufactured from fireclay with a porcelain glaze for high durability and a classic aesthetic. The build also makes it insensitive to temperature and offers a high standard of hygiene.
Complementing the sink is the Italian designed and manufactured Provincial kitchen mixer, beautifully finished in brushed nickel and full of charm. The functional side lever mixer allows for effortless, accurate control over your water flow.
The French-style Chambord Clotaire sink is manufactured from fireclay with a porcelain glaze for high durability and a classic aesthetic. The build also makes it insensitive to temperature and offers a high standard of hygiene.
Complementing the sink is the Italian designed and manufactured Provincial kitchen mixer, beautifully finished in brushed nickel and full of charm. The functional side lever mixer allows for effortless, accurate control over your water flow.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CLOTAIRE-2WTBN |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Length (mm) | 800 mm |
| Bowl Size | 750 (W) x 445 (D) x 220 (H) mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
Other Features
| Features | Sink ● French style ● Manufactured from fireclay with a porcelain glaze ● Insensitive to temperature ● Perfectly hygienic Tap ● Brushed nickel finish ● Italian designed & manufactured olde world charm ● With pull out WELS Rating: 5 Star, 6L/min |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 500 mm |
| Small Bowl Size | 750 (W) x 445 (D) x 220 (H) mm |
| EAN | 9314654108632 |
Compare to similar items
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,128
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
$1,076
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,241
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
$1,691
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
$1,066
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360DA
$1,065.02
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$937
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
