






Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Fashioned from 304-grade stainless steel, this Abey double bowl sink is as sturdy as it is practical. The Lucia range is defined by the simple geometry of the circle, an homage to traditional Italian design. This sink can be installed top-mount, undermount, or flush, so absolutely any kitchen can enjoy the Abey touch.
Accompanying this sink is the stylish Gareth Ashton 3K1 mixer tap, finished in quality chrome and operated with a sleek pin lever. Use the included drainer tray to turn your sink into a single bowl plus drainer, or place it on your benchtop to use as a convenient drying space. With a bamboo cutting board that’s made to slot into your bowl, you’ll be able to breeze through meal prep.
For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
Accompanying this sink is the stylish Gareth Ashton 3K1 mixer tap, finished in quality chrome and operated with a sleek pin lever. Use the included drainer tray to turn your sink into a single bowl plus drainer, or place it on your benchtop to use as a convenient drying space. With a bamboo cutting board that’s made to slot into your bowl, you’ll be able to breeze through meal prep.
For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA200T |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 5.3 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 723 mm |
| Length (mm) | 723 mm |
| Accessories included | DTA16 and Large Cutting Board |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Satin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654108847 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$1,055
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
$1,216
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,120
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200T
$1,420
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,216
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
