

Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
4 payments of $424.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
An alfresco area would not be complete without a sink that can withstand the elements. Made from marine-grade 316 stainless steel, the Abey Alfresco sink is ideally suited for outdoor areas and coastal environments. This sink pack also includes the Gareth Ashton Gooseneck Kitchen Mixer which is also manufactured using 316 stainless steel with a beautiful finish that adds a sleek look to your alfresco kitchen. For additional convenience, the dual spray function of the mixer tap and the included Abey Alfresco Draining Tray makes prepping and cleaning a breeze.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FRA340T15 |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Products Included | Abey Alfresco FRA340 Sink, Abey Alfresco DTA18-316 Drainer Tray, Gareth Ashton KTA037-316-BR Gooseneck Pull Out Dual Spray Function Kitchen Mixer. |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654129491 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
$1,699
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,071
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,779
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360DA
$1,065.02
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
$1,334
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
$937
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
