





Accessories & Add-Ons





The Schock Typos double bowl sink is constructed from CRISTALITE® PLUS which contains quartz particles to provide long-lasting protection against wear and offers a high standard of hygiene. Each bowl offers 25L of capacity to comfortably accommodate your various pots and pans. This high-grade sink is complemented by the ISA kitchen mixer, designed and manufactured in Italy, its chrome and concrete-brown colour finishings match perfectly with the sink.
Specifications & Manuals
| Model Number | TN200TC |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Brown |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Concrete |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654108564 |
Compare to similar items
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360DA
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink MOA420DA
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
