



Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $437.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Lucia Sink range has been designed and engineered for ease of use, durability and style. They are of exceptional quality, built from the finest stainless steel. Paired with the Gareth Ashton Gooseneck Pull Out Kitchen Mixer Tap, this pack provides a complete look to enhance any modern kitchen. In addition, the included drain tray and cutting board ensures prepping and cleaning is a breeze.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA190T14 |
|---|---|
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Products Included | Abey Lucia 1 & 1/3 Sink (LUA190), Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap (KTA014-BR), Drain Tray (DTA16), and Cutting Board (CBB245) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T36022 |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654129552 |
Compare to similar items
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink Pack MOA420DTPK
$1,939
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,216
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$937
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,810
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
