

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Fashioned from commercial grade 18/10 stainless steel and featuring soft-styling radius corners, The Lodden Single Inset Laundry Tub blends together both style and function. The polished bowl boasts a generous 45 litre capacity, great for soaking, rinsing, and washing delicate clothing items, while the designer wastes and rounded corners make it easy to clean the interior of the tub.
Pair your Lodden laundry tub with the included Abey Mixmaster tap, featuring a quality chrome finish and stylish swivel-top head.
A bypass is included with this Abey laundry tub.
Pair your Lodden laundry tub with the included Abey Mixmaster tap, featuring a quality chrome finish and stylish swivel-top head.
A bypass is included with this Abey laundry tub.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PR45AT |
|---|---|
| Depth (mm) | 250 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Length (mm) | 600 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654035020 |
Compare to similar items
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,809
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - White TN200T2W
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
$1,066
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
$2,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$2,039
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
