Specifications & Manuals
| Model Number | WNL180T |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 650 mm |
| Length (mm) | 440 mm |
| Accessories included | Pull Out Mixer Tap (KTA037-BR), Cutting Board (CBB220), Draining Tray (DT05), Dish Rack (DR007), 2 x (90mm x 2”) basket wastes. |
| Bowl Size | 380 x 400 x 200 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Tap Swivel | 360 ° |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck | |
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T33135 |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink Packages |
| Water efficient | 5 |
| Depth - Second Bowl | 160 mm |
| Small Bowl Size | 200 x 400 x 160 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654124663 |
Compare to similar items
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T13
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

