


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Gooseneck Sink Mixer MALIBUP

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink will complete the look of rustic or traditional-style kitchens, but can also add character to a more contemporary aesthetic.
This farmer sink is made with European fireclay with a porcelain glaze. Combining these premium, hard-wearing materials not only gives a smooth, glossy finish, it ensures your sink will last a long time.
This farmer sink is made with European fireclay with a porcelain glaze. Combining these premium, hard-wearing materials not only gives a smooth, glossy finish, it ensures your sink will last a long time.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PHILIPPE-2W |
|---|---|
| Material | European fireclay with Porcelain Glaze |
| Weight (kg) | 34 kg |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 762 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | White |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | Features ● French Style ● Manufactured from Fireclay with a porcelain glaze ● Insensitive to Temperature ● Perfectly Hygienic |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654109370 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink PHILIPPE-2W
$2,180
| Material | European fireclay with Porcelain Glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100B
$1,366
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 846 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
$457
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340
$754
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340CO
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,382
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl NE100B
$995
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

