


Accessories & Add-Ons



This silky smooth bronze sink is best suited for undermount installation into a marble or stone benchtop.
Made in Germany, but with Australians in mind, the crisp lines of this sink will add subtle sophistication to any kitchen.

Dirt-repellent effect
The 80% natural quartz in this Abey SCHOCK sink renders it dirt-repellent, meaning dirt, food debris, and other materials won’t stick to the surface easily.

Odour-free
The chemical make-up of SCHOCK sinks makes them naturally anti-bacterial, meaning they’re food-safe, they won’t smell, and dirt will slink away with ease.

Heat-resistant to 180°C
Thanks to the 80% quartz in Abey SCHOCK sinks, you can expect heat resistance up to 180°C, which means you won’t have to worry about marking or staining when setting down hot pots or pans.

Stain-resistant
Thanks to the extremely hydrophobic nature of SCHOCK sinks, dirt and bacteria will have a tough time sticking to the surface of this sink, which means you’ll never have to worry about staining.
Specifications & Manuals
| Model Number | N200UBZ |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 442 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 387 (W) x 380 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 810 mm |
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654073480 |
Compare to similar items
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Nero TD200NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Magma N200B
| Material | NANOGRANITE |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EC175L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN175R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

