


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $424.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Alfresco Double Bowl Sink in Stainless Steel is the ultimate addition to your outdoor entertaining area. Built to withstand the elements, this sink is made from Marine Grade 316 Stainless Steel, making it perfect for outdoor spaces and sea-water environments. Its sleek microbrush finish adds a touch of style and durability to your alfresco kitchen.
Each bowl holds a generous 33.5 litres, providing plenty of space for all your washing needs. With flexible installation options, you can top-mount or undermount the sink to fit your design preferences. Pair it with an Abey 316 Marine Grade Kitchen Mixer to complete the look. Elevate your outdoor kitchen with this durable, stylish, and functional sink.
Each bowl holds a generous 33.5 litres, providing plenty of space for all your washing needs. With flexible installation options, you can top-mount or undermount the sink to fit your design preferences. Pair it with an Abey 316 Marine Grade Kitchen Mixer to complete the look. Elevate your outdoor kitchen with this durable, stylish, and functional sink.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FRA400D |
|---|---|
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Flush Mount |
| Finish Colour Description | Marine Grade 316 Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654133344 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Alfresco Double Bowl Sink - Stainless Steel FRA400D
$1,699
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen Brisbane Double Bowl Sink NQ180TH
$806
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Right Hand Bowl Sink with Drainer - Nero TD200NR
$1,351
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
$1,148
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
$1,983
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450DLB
$2,869
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Sink LG180
$873
| Material | .9mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Right Hand Bowl Sink with 1 Taphole - Stone D200SR
$1,860
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
