





Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Model Number | N200UP |
|---|---|
| Material | 80% quartz |
| Weight (kg) | 18.4 kg |
| Depth (mm) | 442 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Sink Secure Clips, 2 x Designer Basket Wastes and Overflow Kit Included. |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Nano-Granite |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Material: SCHOCK sinks are up to 80% natural quartz sand. Cristadur® Dirt-Repellent Effect: The dirt simply runs off. Odour-Free: Leaves the surface free of smells. Heat Resistant: Up to 180°C Food-Safe: Absolutely safe material. ProHygienic 21: Guaranteed, patented surface quality from SCHOCK. Stain-resistant: Food stains cannot stick. Sink Capacities: 20Ltrs. |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 387 mm |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654095406 |
Compare to similar items
Abey Schock Puro Horizont Undermount Double Sink N200UP
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 387 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer D200S
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Copper CR500DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Drainer Tray NL200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Sink Q180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
