





Accessories & Add-Ons










Specifications & Manuals
| Model Number | N200P |
|---|---|
| Material | 80% natural quartz sand |
| Weight (kg) | 22 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Sink Secure Clips 2 x Designer Basket Wastes and Overflow included. |
| Bowl Size | 387 (W) x 380 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Nano-Granite |
| Number of tapholes | 1 |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Material: SCHOCK sinks are up to 80% natural quartz sand. Cristadur® Dirt-Repellent Effect: The dirt simply runs off. Odour-Free: Leaves the surface free of smells. Heat Resistant: Up to 180°C Food-Safe: Absolutely safe material. ProHygienic 21: Guaranteed, patented surface quality from SCHOCK. Stain-resistant: Food stains cannot stick. Sink Capacities: Large: 20Ltrs Each. Tap Hole: Pre Drilled halfway through on the underside of the sink simply knocked out provided by your plumber. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654095390 |
Compare to similar items
Abey Schock Horizont Puro Double Sink Granite N200P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Puro D200PL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Copper CR500DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D200SL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UW
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Double Bowl Sink - Stainless Steel FRA400D
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

