



Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | CR500DG |
|---|---|
| Weight (kg) | 14.5 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 889 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Inset & Undermount clips supplied. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Eureka Gold |
| Stone Benchtops |
|---|
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9314654114268 |
Compare to similar items
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Eureka Gold STQ450DRG
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Euronox 1 and 1/2 Bowl Left Hand Drainer Sink EUA180R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450DLCO
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Stainless Steel CR500D
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
