



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Kitchen Mixer Tap TINK

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $488.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
This Abey Lugano 1 and ¾ bowl sink with drainer offers sophisticated simplicity. Designed with Abey’s manufacturing expertise, it is constructed from 304-grade, 1.2mm thick stainless steel, so you can rely on this sink to withstand the demands of a busy kitchen.
With 10mm internal radius bowl corners, you can clean with ease and not worry about the formation of dirt traps.
With 10mm internal radius bowl corners, you can clean with ease and not worry about the formation of dirt traps.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST460DU |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Accessories included | Undermount and Inset clips supplied |
| Bowl Size | 460 x 400 x 210mm deep and 240 x 400 x 190mm deep |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | Minimum cabinet size 900mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654058357 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
$1,953
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D200SL
$1,896
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
$1,663
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
$2,607
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Sink LG180
$981
| Material | .9mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen Brisbane Double Bowl Sink NQ180TH
$789
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
$1,896
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Double Sink with Drainer Tray NL200
$807
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
