






Accessories & Add-Ons





For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey

Universal Installation
The versatile design of this sink allows you to install it in any format you choose. Whether you’re undermounting, top mounting or flush mounting – this sink is a suitable choice.

304 Grade Stainless Steel
304 grade stainless steel is the ideal metal choice for sinks, due to its hard-wearing, long-lasting design. The 18% chromium and 8%-10% nickel content in this sink creates a micro-thin oxygen layer over the stainless steel below, which protects this sink from corrosion, rust, and staining.

Laminate, Hardwood or Stone Benchtops
This sink can be installed into laminate, hardwood or stone benchtops. This versatility makes this sink an ideal choice for those replacing an older sink or for those renovating or building a kitchen.

Peace of mind
Have confidence when taking home your sink as this Abey sink comes with a 25 year warranty.
Specifications & Manuals
| Model Number | LUA190 |
|---|---|
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Length (mm) | 608 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Includes Designer Waste |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Satin Mirror |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 225 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654070205 |
Compare to similar items
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer Tray NL180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer D200S
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

