



Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | NL180 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 650 mm |
| Accessories included | Draining Tray (DT05) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| EAN | 9314654124502 |
Compare to similar items
Abey Lago 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer Tray NL180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Nero TN200N-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Magma D200BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Copper CR500DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

