




Accessories & Add-Ons








This silky smooth matte black sink is best suited for undermount installation into a marble or stone benchtop.
Made in Germany, but with Australians in mind, the crisp lines of this sink will add subtle sophistication to any kitchen.

Dirt-repellent effect
The 80% natural quartz in this Abey SCHOCK sink renders it dirt-repellent, meaning dirt, food debris, and other materials won’t stick to the surface easily.

Odour-free
The chemical make-up of SCHOCK sinks makes them naturally anti-bacterial, meaning they’re food-safe, they won’t smell, and dirt will slink away with ease.

Heat-resistant to 180°C
Thanks to the 80% quartz in Abey SCHOCK sinks, you can expect heat resistance up to 180°C, which means you won’t have to worry about marking or staining when setting down hot pots or pans.

Stain-resistant
Thanks to the extremely hydrophobic nature of SCHOCK sinks, dirt and bacteria will have a tough time sticking to the surface of this sink, which means you’ll never have to worry about staining.
Specifications & Manuals
| Model Number | N200UB |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 442 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 387(W) x 380 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Magma |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654073473 |
Compare to similar items
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UB
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Euronox 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Sink EUA180L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN175L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza Double Bowl Sink CR340DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Sink Q180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

