




Accessories & Add-Ons




This large double bowl ceramic sink is manufactured from Fireclay and finished with a porcelain glaze. Incredibly easy to clean with rounded edges for optimum hygiene, this sink is also resistant to extreme temperatures.
Specifications & Manuals
| Model Number | CLOTAIRE-2W |
|---|---|
| Material | Porcelain glaze |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Length (mm) | 800 mm |
| Bowl Size | 800 (W) x 445 (D) x 220 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Butler |
| Finish Colour Description | Ceramic |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654096281 |
Compare to similar items
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Concrete TN200C-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN175R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN175L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Concrete TD200CRH
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
6 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
