



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Kitchen Mixer Tap TINK

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $122.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The ultra-modern Lago range from Abey, offers this minimal-radius bowl which will enhance your kitchen and integrate with other modern stainless steel kitchen appliances. This Lago sink comes with a draining tray and can be complemented by a range of functional and attractive accessories which all incorporate the R25 radii theme.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NL100 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 420 mm |
| Length (mm) | 420 mm |
| Accessories included | 1 x Drain Tray DT-05 |
| Bowl Size | 380mm x 400mm x 200mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other Features
| Waste Disposal Compatible | Yes |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654124472 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lago Single Bowl with Drainer Tray NL100
$489
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Stone MD-100LS
$1,114
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
$207
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Croma NE100SCR
$966
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
$990
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Alpina Single Bowl Sink FD-100LW
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Piazza Plus Large Bowl Sink PZQ565
$1,812
| Material | 1.2mm Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
$675
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
$1,099
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

