









Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $489.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | STQ450SRG |
|---|---|
| Depth (mm) | 452 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Fibre Rock Covers (SCA-STQ450S), Lugano Concertina Eureka Gold (CNA-3-842G), Lugano Drainer Grid Eureka Gold (DGQ454G) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Gold |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
| Finish Colour Description | Eureka Gold |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 Years on Material, 7 Years on Finish |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127343 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Eureka Gold STQ450SRG
$1,959
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Croma VN-100XSCR
$901
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink Black Pearl BS1B
$839
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Undermount Single Bowl Sink N-100XLYW
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,536
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Alpina NE100W
$937
| Material | Granit - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Left Hand Drainer Sink EN100R
$210
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Day KN-100XLD
$1,536
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Large Single Bowl Sink QN-100B
$949
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
