





Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $323.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CRQ500 |
|---|---|
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 230 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127442 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Piazza Large Single Bowl Eureka Gold CR720G
$1,650
| Material | Artisan Copper Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl & Double Drainer Sink - Eureka Gold STQ360DDG
$3,187
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Double Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450SLCO
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450SLB
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

