



Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | N-100XLP |
|---|---|
| Material | 80% natural quartz sand |
| Weight (kg) | 15.7 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink Secure Clips, Designer Basket Waste and Overflow Kit Included. |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Material: SCHOCK sinks are up to 80% natural quartz sand. Cristadur® Dirt-Repellent Effect: The dirt simply runs off. Odour-Free: Leaves the surface free of smells. Heat Resistant: Up to 180°C Food-Safe: Absolutely safe material. ProHygienic 21: Guaranteed, patented surface quality from SCHOCK. Stain-resistant: Food stains cannot stick. Sink Capacities: Large: 49Ltrs. Tap Hole: Pre Drilled halfway through on the underside of the sink simply knocked out provided by your plumber. |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654095444 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Single Bowl Sink N-100XLP
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC Single Right Bowl Sink with Drainer EC100R
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Croma NE100CR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl NE100B
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100B
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 846 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

