





Accessories & Add-Ons






This smooth white sink is best suited for top-mount installation into a laminate, hardwood, or stone benchtop. The attached drainer will serve as your designated drying space, or as an additional area for food prep.
Specifications & Manuals
| Model Number | TD100W |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 329 (W) x 429 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Can be installed Left or Right Configuration, Taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Alpina colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654090449 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos Single Bowl Sink with Drainer TD100W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Onyx VN-100XSB
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Alpina TD100WL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey The Yarra 6 Single Bowl Bar Sink PR6
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Left Hand Drainer Sink EN100R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLBZ
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
