


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | CR340CO |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 7.56 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 390 mm |
| Accessories included | Matching Drain Tray, Drain Grid and Designer Waste. |
| Bowl Size | 345 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Artisan Copper |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
| Undermount |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Undermount Sinks |
| EAN | 9314654114183 |
Compare to similar items
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340CO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey EC Single Right Bowl Sink with Drainer EC100R
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D100SL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink Eureka Gold BS1G
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl Sink with Drainer TD100C
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Onyx VN-100XLB
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
