


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | CR340G |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.56 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 390 mm |
| Accessories included | Drain Tray & Drain Grid |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Gold |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Eureka Gold |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sinks |
| EAN | 9314654114190 |
Compare to similar items
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Alpina NE100S-W
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Alpina VN-100XSW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Black Pearl STQ450SRB
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Large Single Bowl Eureka Gold CR720G
| Material | Artisan Copper Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N120P
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 490 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
