


Accessories & Add-Ons









For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
Specifications & Manuals
| Model Number | LUA130 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 6.5 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Length (mm) | 540 mm |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Abey and the manufacturer are continually seeking ways to improve the design specifications, aesthetic and production techniques of the products. As a result, alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually. |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Satin |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654066567 |
Compare to similar items
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA130
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Croma Grey VN-100XLCR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYB
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA100
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Sink MOA360
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
