


Accessories & Add-Ons





The spacious bowl offers 30 litres of capacity, so it can comfortably accommodate your pots and pans. The geometric style and designer waste adds to the contemporary aesthetic of this sink.
Specifications & Manuals
| Model Number | FRA340 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS316 |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Bowl Size | 400 (W) x 340 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Installation: Inset or Flush-mount, Undermount Sink |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | ● Manufactured from 316 Marine Grade Stainless Steel ● Geometric High-Tech Look ● Includes Designer Waste ● Easy Clean & Spacious Bowls |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654103187 |
Compare to similar items
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC Single Right Bowl Sink with Drainer EC100R
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
