


Accessories & Add-Ons








This sink is an excellent choice if you enjoy the traditional look of a top-mount sink but you like a contemporary matte finish. Its generous 49-litre capacity will easily accommodate your largest dinner plates.
Made in Germany, but with Australians in mind, this sink will add subtle sophistication to any kitchen.

Dirt-repellent effect
The 80% natural quartz in this Abey SCHOCK sink renders it dirt-repellent, meaning dirt, food debris, and other materials won’t stick to the surface easily.

Odour-free
The chemical make-up of SCHOCK sinks makes them naturally anti-bacterial, meaning they’re food-safe, they won’t smell, and dirt will slink away with ease.

Heat-resistant to 180°C
Thanks to the 80% quartz in Abey SCHOCK sinks, you can expect heat resistance up to 180°C, which means you won’t have to worry about marking or staining when setting down hot pots or pans.

Stain-resistant
Thanks to the extremely hydrophobic nature of SCHOCK sinks, dirt and bacteria will have a tough time sticking to the surface of this sink, which means you’ll never have to worry about staining.
Specifications & Manuals
| Model Number | N-100XLS |
|---|---|
| Material | Nanogranite® |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Bowl Size | 720 (W) x 384 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Tap hole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Stone colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654091361 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLS
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl Sink with Drainer TD100C
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLYP
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Single Bowl Sink Ivy Green KN-100IVY
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Alpina VN-100XLW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Onyx VN-100XLB
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
