


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $146 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
This Abey single bowl sink would make an excellent wash station for a small kitchen, or serve as a handy secondary sink in a kitchen island. Its sleek 304-grade stainless steel microbrush finish and crisp geometry will steep your space in contemporary splendour. This sink can be installed top-mount, undermount, or flush.
The radius corners will make cleaning a breeze, and the rear waste allows for more storage room in your cupboards below.
For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
The radius corners will make cleaning a breeze, and the rear waste allows for more storage room in your cupboards below.
For sinkware and tapware geared towards the needs of Australian households, it’s hard to go past Abey.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MOA360 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 5.6 kg |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654110055 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Single Bowl Sink MOA360
$584
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
$1,002
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Onyx VN-100XLB
$1,604
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
$2,168
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Stone MD-100LS
$1,114
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Piazza Plus Large Bowl Sink PZQ565
$1,812
| Material | 1.2mm Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Formhaus Onyx Single Bowl Sink FD-100LB
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Alpina VN-100XLW
$1,604
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
