





Accessories & Add-Ons






Complementing the durability of the sink are the dual bowls - 26 litre and 16 litre - which provide plenty of space for soaking, rinsing, and even chilling drinks. With an elegant and functional design, the onyx-black Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Sink will be a superb addition to your kitchen.
Round out your sink area with the inclusion of a kitchen mixer tap, featuring a four star water rating and onyx-black accents.
Specifications & Manuals
| Model Number | TD200TB |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Onyx |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654108519 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TB
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
