


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $320.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink embodies the innovation of German engineering, perfect for those who demand both style and substance in their kitchen. Crafted from CRISTALITE®, this sink features a distinctive, slightly rough surface that is as beautiful as it is functional. With over 30 years of expertise, Schock has perfected their signature granite composite to offer a sink that is not only visually stunning but also remarkably durable, withstanding the rigours of daily use.
The Nanogranite® materials used in the construction provide superior strength, making this sink resistant to stains and scratches while the inert, antibacterial properties ensure a hygienic kitchen environment. Available in an array of fashionable shades, the Abey Schock Typos sink effortlessly complements any decor, making it an ideal choice for sophisticated classicists who value timeless design and exceptional quality.
The Nanogranite® materials used in the construction provide superior strength, making this sink resistant to stains and scratches while the inert, antibacterial properties ensure a hygienic kitchen environment. Available in an array of fashionable shades, the Abey Schock Typos sink effortlessly complements any decor, making it an ideal choice for sophisticated classicists who value timeless design and exceptional quality.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD200BL |
|---|---|
| Material | Granite Cristalite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | Small Bowl (mm): 354 x 296 x 200. Large Bowl (mm): 429 x 377 x 200. |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 4014949786679 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Right Hand Drainer Onyx TD200BL
$1,281
| Material | Granite Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Nero TD200NR
$1,281
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
$1,953
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200CR
$1,249
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano Double Bowl Sink with Drainer ST340DU
$2,233
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Drainer TD200WR
$1,281
| Material | Granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

