


Accessories & Add-Ons










Specifications & Manuals
| Model Number | N-100XLYP |
|---|---|
| Material | Nanogranite® |
| Weight (kg) | 15.1 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Sink Secure Clips, 1 x Designer Basket Waste and Overflow Included. |
| Bowl Size | 720 (W) x 384 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Tap hole is optional |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Magma (Black) |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Material: SCHOCK sinks are up to 80% natural quartz sand. Cristadur® Dirt-Repellent Effect: The dirt simply runs off. Odour-Free: Leaves the surface free of smells. Heat Resistant: Up to 180°C Food-Safe: Absolutely safe material. ProHygienic 21: Guaranteed, patented surface quality from SCHOCK. Stain-resistant: Food stains cannot stick. Sink Capacities: Large: 49Ltrs. |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654095451 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLYP
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D100PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Croma VN-100XSCR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink Artisan Copper BS1CO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Alpina VN-100XLW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SB
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmountl Sink with Right Hand Drainer Magma D100BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

