


Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $54.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Abey The Hunter – 30 Litre Trough is a rugged yet refined utility sink, purpose-built for the hardworking spaces of the home. Whether nestled in a laundry, mudroom, or alfresco prep zone, this trough-style sink delivers straightforward performance with a clean, modern aesthetic. Its deep, angular basin in brushed stainless steel is designed to handle mess with quiet strength and style.
For the passionate homecook managing the demands of a busy household, The Hunter offers the durability to soak baking trays, rinse garden harvests, or manage laundry tasks without fuss. It’s a versatile companion that supports the rhythm of family life, keeping utility areas functional and easy to maintain.
For the sophisticated classicist or those with a keen eye for utility design, The Hunter blends industrial edge with architectural simplicity. Its generous 30L capacity and robust stainless steel finish make it equally suited to minimal contemporary homes and heritage spaces seeking a modern twist on tradition.
For the passionate homecook managing the demands of a busy household, The Hunter offers the durability to soak baking trays, rinse garden harvests, or manage laundry tasks without fuss. It’s a versatile companion that supports the rhythm of family life, keeping utility areas functional and easy to maintain.
For the sophisticated classicist or those with a keen eye for utility design, The Hunter blends industrial edge with architectural simplicity. Its generous 30L capacity and robust stainless steel finish make it equally suited to minimal contemporary homes and heritage spaces seeking a modern twist on tradition.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HL100 |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.07 kg |
| Depth (mm) | 720 mm |
| Height (mm) | 320 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Accessories included | 1 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Bowl Size | 30L |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Taphole Size | 90 mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| EAN | 9314654129644 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Bar Sink Eureka Gold BS1G
$839
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Artisan Copper BS2CO
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
$1,055
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,395
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450SLCO
$2,111
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
$675
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SS
$1,054
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340CO
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

